Panel logowania

Już w przyszłym roku na olkuskie ulice wyjadą nowe ekologiczne autobusy, zakupione w ramach pozyskanego przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” dofinansowania działań związanych z popularyzacją niskoemisyjnego transportu miejskiego. Wartość projektu to 28 mln złotych, z czego ponad połowę stanowi uzyskane dofinansowanie. W ostatnią środę marca wicemarszałek Stanisław Sorys przekazał umowę o dofinansowanie, co oznacza, że rewolucja w olkuskiej komunikacji jest już pewna.

- Pierwotnie to Gmina Olkusz złożyła wniosek, który spotkał się z aprobatą forum subregionalnego Małopolski Zachodniej. Rozszerzenie naszego projektu na wszystkie cztery partnerskie gminy sprawi, że jeszcze lepiej będziemy mogli wywiązywać się z naszych zobowiązań względem mieszkańców korzystających z usług Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Nie ukrywam, że z ogromną niecierpliwością wyczekiwałem na dzień, w którym marzenie o nowoczesnych autobusach jeżdżących po naszych ulicach stanie się faktem – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Beneficjentem projektu jest Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, który organizuje przejazdy miejskich autobusów na terenie czterech gmin: Olkusz, Klucze, Bolesław oraz Bukowno. Zaplanowany został zakup 23 autobusów – w tym 4 dużych, 13 średnich oraz 6 małych – spełniających normy emisji spalin EURO 6. Będą one klimatyzowane, wyposażone w komfortowe, ergonomiczne fotele, biletomaty, monitoring oraz udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto każdy pojazd będzie posiadał GPS umożliwiający jego lokalizację oraz Wi-Fi wraz z gniazdkami do ładowania telefonów.
Na placu autobusowym przy ulicy Kościuszki zostanie zainstalowany system informacji pasażerskiej. Na tablicy będą wyświetlane numery linii, kierunek kursu oraz czas odjazdu pojazdów. W związku z montażem 9 kamer monitoringu w obrębie placu zwiększy się też bezpieczeństwo podróżnych.


- Na działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim przeznaczyliśmy z regionalnego programu operacyjnego aż 260 mln zł. Kwota ta pozwala nam m.in. modernizować flotę autobusową w całym województwie – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys. Nowoczesne pojazdy nie tylko zachęcą mieszkańców do przesiadki z samochodów do komunikacji zbiorowej, ale co ważne przyczynią się do poprawy jakości powietrza w regionie – dodaje.

/ Źródło UMiG w Olkuszu /

Mobilne Menu
Panel użytkownika